2020 m. vasario 3 d., pirmadienis

„Metų knygos rinkimai 2019“ su Marijumi Gailiumi ir jo knyga „Oro“


 Metų knygos rinkimų 2019“ akcija į Anykščių Jono Biliūno gimnaziją atvedė suaugusiųjų knygų penketo autorių Marijų Gailių. Sausakimšoje gimnazijos bibliotekos skaitykloje sausio 29 dieną mokiniai ir mokytojai susirinko susipažinti su rašytoju ir jo antiutopiniu romanu „Oro“. Nesuklydome į šį susitikimą pakviesdami jauną auditoriją – jie dabarties ir ateities pasaulio veikėjai.


Rašytojas susirinkusiems pristatė itin jaunimo mėgstamą  antiutopinio romano žanrą, paskatindamas susipažinti ir su kitų rašytojų knygomis. Susitikimo įdomumą  bei poveikį iliustruoja mokinių gyvos akys bei drąsūs klausimai – „Kodėl romano pavadinimas „Oro“?, „Kaip rašomas romanas“ , „Kodėl jums svarbu kalbėti apie klimato kaitą?“.
Žmonių tarpusavio santykių tema romane įgauna didžiulę svarbą.  Skaitytoją gąsdina romano veikėjai iš ateities – gyvena nė karto nematę jūros, beveik nekalba lietuviškai, tiki sekta, yra priklausomi nuo narkotikų, informacinių technologijų ir socialinių tinkle. Ne ką džiugesni dabarties romano veikėjai – mama nežino, kuo gyvena jos suaugę vaikai, vaikai neranda savyje atjautos ir supratimo po vyro mirties sutrikusiai mamai; ne meile grįsti jaunų žmonių santykiai neteikia saugumo ir gyvenimo džiaugsmo.


Knygoje paliečiama ir itin svarbi lietuvio tapatybės tema. Iš kur kyla mūsų nevisavertiškumas?-„ stribo ir šventuolio mišinys viename.“; „…čia užuolaidos storiausios, tvoros aukčiausios.“; „Mes tartum kažko gėdijamės. Ar bijome. Lyg prasikaltę būtume.“


„Metų knygos rinkimai“ akcijoje Anykščių Jono Biliūno gimnazija dalyvauja daugelį metų, skatindama mokinius skaityti naujausią ir geriausią lietuvių autorių literatūrą bei supažindindama su ją kuriančiais autoriais. 

Žinutė, kurią siunčia skaitytojams rašytojas M. Gailius, atkreipia dėmesį į kiekvieno savivoką – klimato kaita ne tik politikų, verslininkų, bet ir kiekvieno mūsų indėlis.

Bibliotekininkė R. Miškinienė