Tėveliams

Nuo pasakų iki "fantasy" žanro
Knygos vaikams ir jaunimui - vienas specifinių literatūros žanrų. Vaikų literatūrai tenka didžiulė atsakomybė už pirmąją vaiko pažintį su knygomis, o jaunimo literatūra yra veikiama madų ir populiarumo bangų.
Anot psichologės Daivos Balčiūnienės, knygos vaikui - viena svarbiausių pasaulio pažinimo priemonių. "Tai ne tik kognityvinė informacija, bet ir ne mažiau reikšmingas emocinis pažinimas - kaip žmogus jaučiasi, kada jis laimingas, kada - liūdnas ir piktas, kaip sprendžiami konfliktai. Tai ugdo emocinį intelektą".
"Dar nemokančiam skaityti, o gal ir kalbėti kūdikiui reikėtų pradėti rodyti spalvingas, patrauklias knygeles. Svarbu nepamiršti, kad augančiam vaikui labai svarbus pavyzdys: jei vaikas matys, kad tėvui ar mamai knygos nemielos, skatinimas skaityti nebus toks veiksmingas. Kitas dalykas yra bendravimas: reikėtų kalbėtis, diskutuoti. Galima paskaityti knygą, po to pažiūrėti filmą ir tai aptarti."
"Gerai knygai vaikams reikalingas aiškus siužetas ir aiški istorija su išreikštomis vertybėmis. Kiek vyresniam skaitytojui gali būti duota daugiau erdvės pamąstymams. Iliustracijos itin svarbios mažesniems vaikams, kurių vaizdinis mąstymas viršija abstraktųjį." Vaikų literatūros tyrinėtojas K. Urba teigia, "jog gera knyga vaikams turi būti turininga, byloti apie esmines žmogiškas vertybes. Svarbi ir išorinė dinamika, intriga, įtampa - jų vaidmuo labai svarbus".